Byliny - bylinky -Vlaštovičník

V rubrice Byliny - bylinky se budeme postupně seznamovat s léky Matky Přírody.
 

VLAŠTOVIČNÍK – možná bylina budoucnosti !?

 bylina zvaná lidově dar nebeský, krvovník, celdín nebo hadí mlíč. Rodové jméno chellidonium znamená vlaštovčí bylina, protože se věřilo, že přináší zrak mladým vlaštovkám. Šťávou z vlaštovičníku se potírají bradavice (pozor na spálení zdravé pokožky kolem bradavic). Tradiční bylináři na celém světě včetně klasické čínské medicíny používají vlaštovičník na játra a žlučník. Ing. Jiří Janča říkával, že bez vlaštovičníku vůbec nevychází ven, protože mu pomůže při všem, co by ho mohlo na cestě potkat…Lidová pověst dokonce praví, že jestliže se chceme vyhnout vězení a rozdávat radost, máme mít vlaštovičník při sobě. Vlastně kdoví, jak to pan Janča myslel?

                                                                                           

 Vlaštovičník a ekzém - ruská pověst

Ruští bylináři říkají této žluté skromné bylince rostoucí ve vlhké půdě často kolem plotů našich zahrádek , ohrad  či u polních cest „čistotěl“ Ruská lidová pověst vypráví o kněžně Nataši, která žila na konci 12. století. Jejího manžela zabil její vlastní švagr, který si ji chtěl vzít za ženu. Ale tu náhle je oba zasáhla strašná choroba, dnes bychom řekli ekzém.

Kníže se z pocitu viny ze spáchané vraždy vrhl do řeky , aby se očistil od hříchů a zahynul. Nataša, stále trpící vyrážkou, se vydala do lesa, kde žila s divokými zvířaty a spala na zemi. Jednoho dne jí Bůh ukázal způsob, jak nemocné tělo vyléčit. Při procházce lesem se otřela o rostlinku vlaštovičníku a ta ji ekzému zbavila. ( Ruský herbář – Tradiční ruské léčebné prostředky -I.V.Zevin, Fontána)

Nejvíce informací o léčivých účincích naleznete v Herbáři č. 5 str. 80-83 od Ing.J.Janči a J.A.Zentricha, který o nejnovějších účincích vlaštovičníku píše ještě i v knize Speciální metody fytoterapie str. 117-121.

 

Ze Speciálních metod fytoterapie si dovoluji citovat použití.

Zevně :

 

-mazání při ekzému

- svědění kůže

 -plísni

- furunkulóze

- na ošetření spálenin

- poleptané pokožky

 -na omrzliny

- opařeniny

- zánět mléčné žlázy

- podporuje též hojení sliznic

-a lze jím ošetřovat i povrchově dostupné nádorky.

Kapání do nosu a očí vynechávám.

 

- léčí zánět žaludku, žaludeční a žlučníkové vředy

-léčí jaterní choroby, včetně žloutenky nejrůznějšího původu s výjimkou tzv. žloutenky obstrukční vzniklé zaklíněním kaménků ve žlučovodu, která je ovšem indikací k okamžitému chirurgickému výkonu

- příznivě ovlivňuje cukrovku II.typu na inzulinu nezávislou

- posiluje srdce

- snižuje krevní tlak

- má účinky antisklerotické

 - příznivě ovlivňuje léčbu střevních chorob, v této indikaci lze s výhodou použít též mikroklimata, kdy po stolici aplikujeme balonkem 100-125 ml roztoku ( 1:15 v destilované vodě)

Tolik bylinář Zentrich k účinkům vlaštovičníku.

 

 

V případě, že si půjdete na svoji mez natrhat vlaštovičník, dávejte pozor na potřísnění zdravé pokožky. Hned umýt! Bylina se používá čerstvá, sušená má daleko méně účinných látek.

Kdo nemá možnost se zásobit svým vlaštovičníkem, ten může používat na cokoliv si umane Tibetskou tinkturu z vlaštovičníku, která  je vyrobena z právě čerstvě natrhané byliny  louhované v lihu a vodě za dodržení tibetských zásad zpracování léčivých rostlin tak, aby v nich zůstalo co nejvíce účinných léčivých látek.

 

 

V poslední době vzrůstá zájem o léčebné využití této byliny. V době, kdy byl připravován Herbář č. 5, tak bylo známo 21 alkaloidů, hlavní účinné látky obsažené ve vlaštovičníku. V době, kdy byly připravovány Speciální metody fototerapie  ( vydané v roce 2001), jich bylo známo již 36. Výzkum bezesporu stále pokračuje…Ve světě se objevují informace dokonce i o protinádorovém působení vlaštovičníku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

<p class="Mso

 

Tibetská tinktura z vlaštovičníku<

 

  

 

Vědci a vlaštovičník

Jak zpomalit stárnutí

Mládněme se zásaditou směsí

Stárnutí je proces, který znamená, že organismus nemá dostatek sil na likvidaci jedovatých látek z organismu. Všechno, co vzniklo, to taky stárne a časem zanikne. Je jedno, jestli je to člověk, zvíře, budova, les, naše Země. Někdo stárne rychleji, má tedy více zanesený organismus a menší schopnost se jedů a odpadu zbavovat. Jiný stárne pomaleji, je čiperný a vypadá mladě, jeho organismus umí lépe likvidovat „odpadky“. Čínská medicína zná souvislost s kvalitou pleti, tlustým střevem a plícemi. Všechno jsou to likvidátoři odpadů: kůží, plícemi a stolicí. Země má taky plíce, kterými se zbavuje toxinů, erupcí sopek se zase zbavuje vnitřního napětí.

Jak se proces stárnutí zrychlít?

Aby náš organismus unesl tuto detoxikační a uklízecí zátěž, potřebuje k tomu vytvoření správných pracovních podmínek. Jestliže má vše fungovat tak jak má, všechny orgány mají plnit úlohu, ke které jsou předurčeny, tak organismus potřebuje mírně zásadité prostředí. Ale to správné zásadité prostředí nám dá práci vytvořit. Bohužel mnoho z nás má své „poškozovací“ návyky. Například: kuřák si dobrovolně zanáší už tak namáhané plíce zplodinami, k tomu obvykle trpí zácpou, tedy odpady delší dobu než je žádoucí otravují jeho organismus a je tedy nasnadě, že se to projeví na pokožce. Pokožka kuřáků stárne rychleji. Je to přisuzováno tomu, že kouření, stres, strava, životní podmínky, ve kterých žijeme, tak to všechno vytváří kyselé prostředí. Tvoří se kyseliny: mléčná, močová, uhličitá, oxid uhličitý, amoniak…Kyseliny leptají a leptají. Tak, jak to vidíme v případě umírajících lesů, poškozených pravěkých soch nebo střech chrámů, tak to stejným, byť oku skrytým způsobem, probíhá uvnitř nás.

Překyselení urychluje stárnutí

Překyselení organismu se po nějaké době projeví jako např. vyrážky na obličeji, uhříky, citlivá, unavená, šedivá, pokožka, celulidita, otoky. To je to viditelné. A to skryté se projevuje jako záněty, bolesti, únava, poruchy tlaku, revmatismus, dna, alergie, rakovina. Komu ani toto nestačí, tak překyselení organismu má vliv také na psychiku, schopnost učit se, pamatovat si, spojovat souvislosti, mít dobrou náladu bez výkyvů.

Jak zpomalit stárnutí?

V tomto procesu pomůže neutralizace nebo-li  odkyselení. Odkyselující  Zásaditá směs MINERALY , je tedy klíčem k regeneraci vyčerpaného stárnoucího organismu.

Vydatným pomocníkem je doplňování zásaditých látek potřebných k neutralizaci kyselin. Zásaditá směs MINERALY je ochucený minerální nápoj obsahující zásadotvorné minerály, které nezbytně organismus potřebuje pro svůj zdravý vývoj. Minerální látky ale musíme dodat v určitém poměru a určité chemické formě. Např. oxid hořčíku je málo využitelný zdroj hořčíku, síran je ještě horší, přijatelnější je uhličitan a nejlépe využitelné jsou soli. V zásadité směsi MINERALY jsou použity jako zdroj zásaditých minerálních látek soli těchto minerálů.

Náš organismus, to je chemická laboratoř, ve které neustále probíhají chemické reakce, vznikají toxické látky, tvoří se tuhý i tekutý odpad. Je tedy potřeba, aby taky neustále docházelo k úklidu v organismu, což je podmíněno zásaditým prostředím. Zásaditá směs MINERALY je tedy určena jako první pomoc při zjištěném překyselení a zároveň k dennímu pití na denní doplnění zásaditých minerálních látek. K následné, byť zdlouhavější péči, patří samozřejmě úprava stravy, životního stylu, umění odbourávat stres a vyrovnat se s ním, naučit se odpočívat, stejně jako vyvíjet fyzickou aktivitu přiměřenou věku a zdravotnímu stavu.


Copyright (c) 2008 Design-pr.cz |