Jílové obklady

Léčivé vlastnosti hlíny – jílu znají už od pradávna lidé i zvířata. Hlínou léčili Sumerové, používala se i v dávném Egyptě, v Babylonii, Asii, Indii i v Rusku. Čínská medicína a tibetská medicína využívají nejdříve všech možností léčby přes kůži než začnou s dalšími terapiemi. Hlína – zelený jíl , žlutý jíl či jejich bratříček šedivý jíl byla používána jak vnitřně, tak i na bahenní koupele a jílové obklady. Obklady z jílu se používaly na onemocnění kloubů, radikulární syndrom (výhřez meziobratlových plotének) nebo na  hnisající rány, které se po jílových obkladech rychle hojily. Při dysfunkčních projevech žaludku a střev používali naši předkové jíl vnitřně. Pro vnitřní užívání doporučujeme Francouzský zelený jíl, který působí jako „kartáček na střeva“. Mechanicky tak zelený jíl pročistí střeva a trávicí trakt. Pro tuto kúru je nutné vypití jílové vody i s „lógrem“ ze zeleného jílu, protože právě drobounká zrníčka zeleného jílu mohou mechanicky střeva čistit.  Vypití jen samotné aktivované vody na toto čištění nestačí.

 

Léčení jílem lze doporučit při všech zánětlivých procesech, zde čínská a tibetská medicína doporučují studenou variantu obkladu.

Východní medicíny – čínská medicína a tibetská medicína např. při apendicitidě a jiných prudce zánětlivých procesech léčí tak, že aplikují na postižené místo chladné jílové obklady, které každé 1–2 hodiny vyměňují, až se zánětlivý proces, doprovázený horkostí, zastaví. Obklad se ponechá na těle tak dlouho, až vysycháním začne poněkud pálit, což trvá přibližně 1 hodinu.

Při chronických onemocněních se jílové obklady přikládají 1–2× za den  nebo na celou noc.

 

Jílové obklady též vytahují záněty z kloubů a pomáhají při křečových žilách. Jestliže potřebujete kloub nebo nějaký orgán vyživit, položte na jílový obklad igelit, svrchu dejte ručník, aby obklad nevysychal, ale živiny pronikaly do kůže.V tomto případě tomu říká čínská a tibetská medicína „teplá varianta“. Pokud obklad necháte vyschnout, vytahuje z těla „nepotřebnosti“ jako záněty, soli, otoky, sraženiny, nečistoty atd. Léčba by měla trvat dvacet dní bez přerušení, záleží na stupni vážnosti onemocnění. Již za týden by se mělo objevit zlepšení. V případě potřeby lze pokračovat i déle.

 

Léčení jílovými obklady a koupelemi má svůj původ v pozorování přírody. Zvířata, ať už sloni, bizoni, nosorožci, koně a spousty dalších druhů při kožních potížích, parazitech na kůži nebo zranění kůže či kloubů instinktivně vyhledávají bahenní lázně, kde se válejí.Jíl jim ulevuje od jejich problémů.Navíc jim v horkých oblastech poskytuje ochranu před prudkým sluncem.Člověk se poučil od zvířat a začal jíl používat v léčbě také.

 

Složení jílových obkladů: jíl a výtažky léčivých rostlin.

Chemické složení: 50.6 % SiO2, 30 % Al2O3, 4 % Fe2O3, 1.06 % MgO, 0.89 % CaO, 0.84 % TiO2, 0.06 % MnO, 0.4 % Na2O, 0.8 % K2O, 0.24 % SO3, 0.3 % P2O5 a mikroelementy: Zn, Cu, Co, Cd, Se, Te, Mo.

Tibetské jílové obklady EPAM :

Obklad na páteř a klouby: Pomáhá odstraňovat bolesti páteře a kloubů. Složení: jíl, borovice, jedle,cedr, voda. rostlinný olej, etanol

 

Obklad žaludeční: účinně vytahuje záněty z břišní dutiny. Pomáhá při žaludečních vředech, zánětech žaludeční sliznice, střev a při různých onemocněních trávícího traktu

Složení: jíl, máta, šalvěj, voda, rostlinný olej, etanol

 

Jílový obklad průduškový: používá se při zánětech horních a dolních cest dýchacích. Pomáhá při zápalu plic, bronchitidě, bronchiálním astmatu.

Složení: jíl, eukalypt, voda, rostlinný olej, etanol.

 

Jílový obklad ženský: používá se na gynekologická onemocnění a to především pokud je onemocnění zánětlivého původu.

Složení: jíl, jedle, voda, rostlinný olej, etanol.

 

Jílový obklad jaterní: používá se při onemocněních jater, slinivky břišní (cukrovka) a sleziny. Efektivním způsobem vytahuje záněty z této oblasti břicha.

Složení: jíl, smrk, voda, rostlinný olej, etanol.

 

Jílové obklady se aplikují na postiženou oblast a po potřebné době se opatrně sundají, místo se umyje teplou nebo vlažnou vodu. Jestliže nebudete aplikaci bezprostředně opakovat, tak místo, kde byl jílový obklad můžete ošetřit např. Tibetským olejem EPAM nebo Kittlovou mastí EPAM v případě léčení potíží kloubů. Vhodná varianta je i promazání ošetřovaného místa Tibetským masážním balzámem EPAM na klouby a páteř.


Copyright (c) 2008 Design-pr.cz |